Про каву


Розчинна кава

Історія

Розчинна кава була винайдена в 1901 році Саторі Като (Satori Kato), японським вченим, що працював в Чикаго. Британський науковий журнал «Нью саєнтіст» стверджує, що розчинна кава була розроблена для потреб армії.

В 1903 році Людвиг Роселіус разробив процес декофеїнізації.

В 1906 році англійський хімік Джордж Констант Вашингтон (George Constant Washington), що жив у Гватемалі, розробив першу розчинну каву,  в Гватемале, разработал первый растворимый кофе, пригодный к массовому выпуску. В 1909 г. он вывел на рынок «Red E Coffee» — первый коммерчески выпускаемый растворимый кофе.

У 1938 з'явилася перша дійсно широко поширена марка розчинної кави - Nescafe, як результат спільних зусиль фірми Nestle і бразильського уряду, що вирішували проблему надлишків кави. Продукт швидко набрав популярність в США після Другої світової війни і потім поширився по всьому світу.

Технологія виготовлення

При виготовленні розчинної кави кавові зерна обсмажують, подрібнюють і обробляють гарячою водою. Одержаний концентрований напій або висушують, перетворюючи на порошок (порошковий кави), або заморожують і сушать у вакуумі для отримання сублімату (сублімований кави (інші назви - виморожена, «фриз-драйд»), або кавовий порошок зволожують ще раз, перетворюючи в гранули ( гранульований кава).

Відома також щонайменше одна марка розчинної кави у вигляді концентрованої рідини.

Переваги та недоліки розчинної кави

Перевагами розчинної кави є швидкість приготування і більший термін зберігання (натуральна кава внаслідок випаровування кавових масел досить швидко втрачає аромат).

Основний недолік розчинної кави - значно слабший, ніж у натурального, аромат. У дорогих марках кави виробники борються з цим, додаючи в продукт штучні або натуральні кавові масла. Смак розчинної кави досить сильно відрізняється від натурального, особливо у дешевих сортів. Розчинна кава містить менше кофеїну в процентному співвідношенні і гіркий компонент смаку більш очевидний. Часто для виробництва розчинної кави використовуються кавові зерна найнижчої якості (кращі зерна залишають для продажу цілими), і іноді в процесі виробництва використовується небажаний осад, що залишився після збирання врожаю. Найчастіше це зводить нанівець переваги найдорожчого виробництва - сублімації.

Існує «органічний» каву, який виробляється із зерен, вирощуваних і переробляються на спеціальних установках без використання синтетичних хімікатів.

Промислове виробництво розчинної кави пов'язане з інтенсивним виділенням майже всіх розчинних речовин з подрібнених обсмажених кавових зерен. Природно, результатом цього процесу є поєднання компонентів, відмінне від звичайного заварювання.

 

Кава в зернах або ммелена Робуста

Кава конголезький, що закріпилися назви: Робуста, Кава робуста (лат. Coffea canephora, syn. Coffea robusta) - вид рослин з роду Кава сімейства Маренові.

Старе видову назву «robusta» перекладається як «сильний», так як цей вид врожайніший і стійкіше до хвороб, зростає в таких умовах (на рівнинах), в яких не може прижитися аравійський кави. Робуста більш невибагливий і урожайний, тобто дешевше у виробництві і займає близько 20% світового виробництва кави.

Часто входить до складу розчинної кави та сумішей еспресо. У порівнянні з арабіки, за якою він іде за популярністю, його якість нижче, як відзначають дегустатори, але він містить удвічі більше кофеїну, володіє сильнішим і потужним ароматом, що використовується для додання аромату сумішам, особливо в італійській кавовій культурі.

 

Кава в зернах або мелена Арабіка.

Кава в зернах або мелена Арабіка.

Кава аравійський, або, традиційно, Кавове дерево аравійське (лат. Cofféa arábica) - вид роду Кава (Coffea) триби Кавові (Coffeeae) сімейства Маренові. Найбільш поширений і культивований вид. Обробляється в багатьох тропічних країнах, складаючи 90% світових насаджень кави.

Поширення і екологія

Батьківщина рослини - південно-західна частина Ефіопії, де в річкових долинах регіону Кефа (колишня назва - провінція Каффа [en]) на висотах 1600-2000 м над рівнем моря збереглися дикі зарості. Воно широко культивується в Індонезії, Індії, Бразилії та інших країнах Латинської Америки. Рослина, як правило, не виносить спеки тропіків нижче ніж на 1200-1500 м над рівнем моря (крім деяких сортів), тому в нижніх зонах його притеняют іншими рослинами або замінюють видом Кава конголезький (Coffea canephora). Опадів в зоні обробітку має бути не менше 1300 мм на рік.

Господарське значення і застосування

Солодка їстівна м'якоть ягід кави в Африці використовується для приготування алкогольних напоїв і для отримання кофеїну. Відходи при обробці кави (до 60%) використовуються як добриво, багатого кальцієм, фосфатами і фосфорною кислотою.

Кращим за якістю вважається єменський кави, в тому числі мокко (садові різновид кави аравійського).

У медицині кофеїн частіше застосовується у формі його солі з бензоатом натрію як стимулюючий засіб при пригніченні центральної нервової системи, для поліпшення психічної та фізичної працездатності, при отруєнні наркотичними засобами, недостатності серцево-судинної системи, спазмах судинної системи, при спазмах судин головного мозку.

Сорти

У даному випадку під сортами повинні матися на увазі культивари, а не типи продукції. У багатьох країнах під сортом кави зазвичай розуміється тип продукції - обсмажування, походження і т. п. Цьому також сприяють виробники кави в цих країнах, часто складові назва для продукції з назв сортів, регіонів вирощування або навіть з придуманих ними самими назв, що вносить певну плутанину.

Більшість сучасних сортів являють собою почковие мутації Coffea arabica var. burbon і Coffea arabica var. typica, гібриди між ними та їх мутаціями. Деякі можуть бути іншими різновидами або навіть видами та їх похідними, а також міжвидовими гібридами.

Хімічний склад

Насіння кави у свіжому вигляді містять кофеїн (0,65-2,7%), жир (близько 12%), білки (13%) і цукор (8%). Після термічної обробки вміст цукрів знижується до 2-3%; кофедубільной кислоти - до 4-5%; вміст жиру підвищується до 15%, азотистих речовин до 14%, кофеїну до 1,3%. Крім того, в обсмажених насінні є вітаміни РР і піридин; фенольні сполуки, оцтова кислота.

Насіння кави, крім того, містять:
макроелементи (мг / г) - К - 28,8, Са - 1,5, Mg - 1,5, Fe - 0,03;
мікроелементи (мкг / г) - Mn - 7,28, Cu-9,12, Zn-5,51, Со - 1,12, Мо - 0,4, Cr - 0,08, Al - 6,52, Se - 0,11, Ni - 0,56, Sr - l, 04, Pb - l, 28, B - 50,8.

Інформація взята з http://wikipedia.org

 

©Copyright 2013-2019. Powered by Bellissima